Saveti za SDR pocetnika?

Da li se neko ovde igrao sa SDR-om? Kupio sam nov dongle i za sad samo blenem u spektrum, a kad nadjem koji signal nemam pojma sta da radim s njim…
Hvala! :slight_smile:

1 Like

Zezam se sa radio tehnikom 15+ godina, pa mogu da prenesem malo iskustva nadam se. Pretpostavljam da si nabavio RTL dongle, pa si ogranicen na frekvencije preko ~50 Mhz. Generalno ima sve manje signala koji mogu da se cuju bez dekodiranja ili cak dekriptovanja. Osim radio amatera (koji nisu mnogo aktivni) imas avione (~125mhz), razne utlity sluzbe (oko 440mhz), daljinski i senzori (433), radiosonde ako hoces da lovis (408), ADSB (1090), mozda inmarsat.

Policija je bila oko 410 ali sada su na tetri na 380 i tu mozes da dekodiras samo kontrolni kanal sa nekom besmislenom telemetrijom, ostalo je sifrovano. Desava se da kad im padne sistem ili dovuku svu policiju u bg, aktiviraju i stare analogne stanice, ali nisam ih cuo u poslednje 2 godine.

Za mobilne isto, najvise sto moze je kontrolni kanal i to uz puno zezanja. Neki su uspeli da desifruju sopstvene razgovore i poruke, ali to me je mrzelo da pokusavam.

Ima jos digitalnih protokola u upotrebi na uhf, ali nisam provalio koji su. Pretpostavljam dmr za amatere i nesto od motorole za utility. Na sajtu ratela ima raspored dodele frekvencija koji moze da pomogne u identifikaciji signala.

Radio community kod nas je prilicno kilav, to su uglavnom olinjali radio amateri i kvazientuzijasti koji na svako pitanje odgovaraju pretnjama o krsenju izmisljenih zakona. Nije ni preko bolje, mada ima par ok foruma i yt kanala.

Softver

Iako je sdr zamisljen kao maksimalno fleksibilan sistem, tj sve mogucnosti su u softveru, taj deo je prilicno zakazao, pa je vecina dostupnih programa djubre sa minimalnom funkcionalnoscu. Za win je najbolji sdr# sa pluginovima, a za linux gnuradio (uz diplomu elektrotehnike i computer science-a :slight_smile: ). Za rpi su ok razni rtl_ programi npr rtl_adsb za avione i rtl_433 za daljinske i senzore. Takodje sam rpi moze da radi kao predajnik sa rpitx programom, sto je zanimljivo za testiranja u kombinaciji sa sdr prijemnikom. Cesto ce ti za digitalne signale trebati da izlaz iz jednog programa (sdr#) preusmeris u drugi (npr neki dekoder), a to se radi virtual audio kablom, sto je mrcvarenje za sebe, ali je vredno truda.

Antena je najvaznija, cak i za vhf/uhf, a pgotovo za hf i satelite. Potrudi se da je izbacis napolje kako znas i umes, stavis na sto vecu visinu i povezes kvalitetnim kablom.

HF odnosno do 30mhz je prica za sebe, meni najzanimljivija ali tebi mozda sada nije toliko, zavisi od uredjaja koji imas. Tu mozes da uhvatis signale sa mnogo vece udaljenosti i da vidis i cujes razne cudne stvari. Naravno potrebna je dobra antena.

Da ne smaram vise, pitaj sta te zanima i reci mi koji uredjaj imas. A ja odoh da iscekujem radio amatersku licencu za koju sam polozio pre mesec dana :slight_smile:

Poz

1 Like

pa mogu da prenesem malo iskustva nadam se

Ma jooook…

Sto se tice SDR-a naravno u pravu si furam RTL-SDR V3 sa rtl-sdr bloga, dobro radi samo mi se nekad gasi pa moram da ga iskljucim pa ukljucim, sada ima eksterni power supply i radi a i kontaktirao sam support.

Malko sam napredovao, danas sam jednostavno morao da probam da vucem sa NOAA 19, naravno nista posto imam ovu najobicniju dipole antenu sto sam dobio uz njega postavljenu na prozor u smeru sever-jug, signal se video ali od slike nista.

ADSB sam probao cim sam ga dobio, samo sam skinuo neki skript i pustio ga da radi svoje, to mi je radilo super.

Policijski TETRA sam nasao ali, kao sto si rekao, sve je kriptovano.

Jel normalno sto apsolutno svuda kupim FM stanice? Trazim nesto trece, uzbudim se kad ono muzika, random radio stanica…

Za softver sam poceo sa SDR# na linuxu, ima neka cudna verzija koja radi ali mi se desavalo to sa paljenjem gasenjem, mislio sam da je do linuxa, presao na windows, nije bilo nista bolje. Sad cu opet da se igram sa linuxom posto mi je to naravno draze :). Probao sam razne, dosta njih nije htelo ni da pocne da radi, mozda ce sad hteti sa napajanjem.

Za rpi nisam ni poceo ali naravno gomile ideja s obzirom da sve moze preko neta da se kontrolise… Ovaj V3 bi trebao da donekle moze neki HF da radi ali treba valjda neka konfiguracija cudna, nisam se u to upustao za sad. Najzanimljivije mi zvuce sateliti, videcu ako mogu da probam na krovu / bolju atenu (ili oba).

Hvala puno za sve, cestitke za licencu, poz

P. S. gnuradio: najbolji softver!!! prejak!!! vazi vidimo se za 5 god kad skontam kako se koristi ijoooj…

Uh igram se ja :smiley:

Sa ovim malim mozes svasta nesto zanimljivo, ne znam odakle da pocnem prvo.

Za pocetak mozes da napravi mapu(heatmap) spektra koji ti prijemnik pokriva uz pomoc programa rtl_power i skripte heatmap.py,

Dakle prvo sa rtl_power -f 30M:1G:1M -i 5m -1 survey.csv skeniraj opseg i sacuvaj u fajl, i posle sa heatmap.py survey.csv survey.png dobijes sliku, dugacka je pa moras da zumiras, to mozes posle da upotrebis da vidis gde je aktivno pa da istrazis dodatno taj opseg. A i sama slika kul izgleda :smiley: Takodje citaj man stranice programa koje koristis ima dosta korisnih informacija, ovo konkretno se nalazi u man rtl_power.

Za identefikaciju signala koje uhvatis imas dobar sajt sigidwiki, enciklopedija signala bukvalno, jako korisna stvar.

Avione mozes da hvatas sa dump1090 programom, prikazuje visinu, brzinu, koordinate i jos neke podateke, a trebalo bi da moze i mapu da prikaze ako dodas --interactive mada mi to nikada nije uspelo.

Ako imas srece mozes i mikrofon od laptopa da pokupis.

Sto se satelita tice pored satelita za [vreme[(How to Pull Images from Satellites in Orbit (NOAA 15,18,19 and METEOR M2) - YouTube) zanimljiv je i IRIDIUM, ovako nekako, nisam jos probao to ali izlgeda da treba neka posebna antena.

Isto je zanimljivi Van Eck Phreaking, da slusas zracenje koje curi iz kabla i hardvera racunara i “dekodiras”, navodno TempestSDR ti omogucava da gledas ekran, mada meni nije radilo jer program ima neki bag da mi ne prepoznaje SDR :frowning: pored toga moze se koristiti i za side-channel napade da uzmes kljuc za sifrovanje od graficke, o tome sam samo citao ne mogu sada link da nadjem.

Ima jos dosta stvari koje mozes sa sdr-om pa i ovim najobicnijim, pun je internet :smiley: evo neki ljudi naprave pasivni radar od toga.What are harmonics?

Jel normalno sto apsolutno svuda kupim FM stanice? Trazim nesto trece, uzbudim se kad ono muzika, random radio stanica…

Jeste, msm da se to zovu harmonici, ponavljace se ta stanica na odredjenim mestima What are harmonics?

RPi mozes da koristis kao transmiter inace, kul fora isto :smiley:

I da ne zaboravim mozes da slusas medjunarodnu svemirsku stanicu ISS

Za dump1090 ukljuci --net, mapu dobijes u browseru. Sigidwiki znam, za sad mi nije bio koristan ali pretpostavljam da cu nauciti kako da ga koristim efektivno. Za satelite sam koristio wxtoimg mada zajebava na linuxu pa sam morao na windowsu. Van Eck Phreaking nisam cuo do sad, izgleda zanimljivo, hvala. Za RPiTx ti valjda trebaju hardverski filteri da ne bi transmitovao na gomilu nezeljenih frekvencija.

da treba ti hardver ako hoces ozbiljno da transmitujes sa RPi, a nije nesto jako tako bi za daljinu trebalo i pojacalo