Alternativni Internet Pretraživači

Google je najpoznatiji internet pretrazivac, naravno nije jedini, a pored toga prikuplja dosta podataka o vama i to kasnije koristi na razne nacine. Pored Googl-a naravno postoji i jos pretrazivca samo nemaju tu popularnost i kvalitet.

Generalno postoji dva tipa, samostalni pretrazivaci (Google, Bing…) koji imaju sopstvenu infrastrukuturu koja crawl-uje i index-ira internet sajtove. Druga vrsta jesu metapretrazivaci koji prikazuju rezultate drugih pretrazivaca (DuckDuckGo, Startpage). Metapretrazivaci vam mogu pruziti privatnost od velikih samostalnih pretrazivaca sto zna biti korisno. Naravno, samo to nije dovoljno da biste zastitili vasu privatnost i ako to zelite morate istraziti vise o tome. Sada sledi lista raznih pretrazivaca.

Samostalni:

• mojeek, samostalni pretrazivac od 2004. godine, kazu da ne prate korisnike
  • wiby.me, neobican pretrazivac posvecen starom internetu i namenjen da radi na starim racunarima i browser-ima (Netscape npr.), moze se naci dosta zanimljiv i neobican sadrzaj, poseduje i hibridnu verziju wiby.org koja rezultate sa “starog interneta” spaja sa rezultatima od bing-a tako da se i nove informacije mogu naci
  • ahmia, preterazivac onion linkova (“darknet”-a)
  • yandex, ruski google
  • baidu, kineski google
  • bing, bing microsoftov pretrazivac
  • apollo7, nemacki metapretrazivac, predlozio @ba

Metapretrazivaci

• searx, metasearch engine koji je self hosted, daje rezultate sa raznih izvora, listu instanci imate ovde
  • duckduckgo, daje rezulate sa raznih izvora, bing, yahoo, wikipedia, yandex. popularan pretrazivac koji ljudi preporucuju umesto google-a
  • startpage, daje rezultate sa google-a, dobri su ali ih je skoro kupila tracking kompanija i poceli su da blokiraju pristup sa Tor mreze
  • ecosia, kazu da sade drvo za svaku vasu pretragu :relaxed:

Decentralizovani

• YaCy, decentralizovani pretrazivac. zanimljiv koncept, ali rezultati nisu najboljeg kvaliteta

Naravno, ovih pretrazivaca ima jos vise. Ukoliko se koristili neki drugi slobodno navedite, dodacu u listu. Ja sam naveo samo one koje sam probao.

2 Likes

Dobra stara nemacka Metasearchengina :smiley:
http://www.apollo7.de/

danke

dodao na listu :smiley:

1 Like

Koristim Duckduckgo.

me ni se patka ne svidza :smiley:

DuckDuckGo ima korisne “bengove

2 Likes

Cool.nikad nisam znao o tome.